فعالسازی HTTPS به کمک Netlify

شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶
۳ دقیقه مطالعه

از امروز این وبسایت علاوه بر HTTP از طریق HTTPS هم در دسترس است. در این مطلب شرح می‌دهم چطور اینکار را انجام دادم.

قبل از اینکه شیرجه بزنیم داخل راهنما، یک توضیح کوچک راجع به HTTPS بدهم. هر سایت می‌تواند به صورت HTTP یا HTTPS سرو شود. وقتی اطلاعات با HTTP سرو می‌شود هر کامپیوتری بین کامپیوتر یا موبایل ما و سایت مقصد هم لینک را می‌بیند و هم محتوا را، شامل عکس، رمز، متن و مانند اینها. از اینها گذشته می‌تواند آنرا تغییر بدهد، مثل کاری که چند وقت پیش ایرانسل انجام می‌داد و در صفحاتی که با HTTP سرو می‌شدند تبلیغات نمایش می‌داد. اما اگر وبسایتی با HTTPS سرو بشود محتوا بین کامپیوتر ما و سرور مقصد رمز می‌شود و قابل فهم نیست. امکان تغییر اطلاعات هم نیست چون مرورگر خطا می‌دهد. البته مهم است که از مرورگر سالم و دست‌نخورده استفاده کنیم، چرا که مرورگر لیست گواهینامه‌هایی که می‌تواند به آنها اعتماد کند در دل خودش دارد. تنها چیزی که کامپیوترهای بین راه در این حالت می‌بینند نام دامنه است. آنها حتی رشته‌ای که بعد از نامه دامنه می‌آیند را نخواهند دید. مثلا با مراجعه به https://mehdix.ir/bookmarker.html سرورهای بین راه فقط https://mehdix.ir را می‌بینند و باقی غیرقابل فهم است. قبلا در مورد گواهینامه نوشته‌ام.

وبسایت من استاتیک است یعنی سروری از خودش ندارد و از Github سرو می‌شود. گیت‌هاب برای دامین‌های شخصی فعالسازی HTTPS را پشتیبانی نمی‌کند. برای اینکه بدون استفاده از سرور مجزا بتوان HTTPS را فعال کرد تنها یک راه وجود دارد، باید از یک CDN استفاده کرد. CDN اختصار Content Delivery Network است. با بکارگیری CDN وبسایت از طریق شبکه بزرگی از سرورهایی که در قاره‌های مختلف پراکنده‌اند سرو می‌شود. معمولا برای سرو کردن عکس‌ها و فایل‌های استاتیک از این تکنیک استفاده می‌شود، هدف اصلی هم کاهش ترافیک سرور اصلی و افزایش سرعت دسترسی به وبسایت است.

از جایی که CDN مثل یک پر‌اکسی عمل می‌کند ما می‌توانیم به کمک آن HTTPS را برای وبسایتمان فعال کنیم. معروفترین CDN‌ای که اینکار را انجام می‌دهد CloudFlare است ولی متاسفانه به دامین‌های .ir خدمات نمی‌دهد. شرکت دیگری که خدمات مشابه و بسیار برنامه‌نویس‌پسند! ارائه می‌دهد نامش Netlify است که یک استارت‌اپ تازه‌تاسیس در سانفرانسیسکوست. من با کمک این سرویس HTTPS را برای وبسایتم فعال کردم.

چیزی که باعث حیرت من شد کیفیت بسیار بالا و راحتی بسیار زیاد کار با Netlify بود. از طرفی برای دامین‌های ایران هم محدودیت ندارد. (ولی شاید در آینده با گسترش شرکت به فکر محدود کردن بیفتند) به طور خلاصه خدمات زیر را در پلن رایگانشان ارائه می‌کنند:

  1. بیلد و دیپلوی کردن ریپازیتوری از روی گیت‌هاب
  2. مدیریت دامنه جداگانه برای هر مخزن نرم‌افزاری (می‌شود یک وبسایت به هر مخزن منسوب کرد.)
  3. فعالسازی HTTPS از طریق صدور گواهینامه Let’s Encrypt
  4. افزایش سرعت لود با استفاده از CDN این شرکت
  5. بهینه‌سازی و فشرده‌سازی فایلهای وبسایت
  6. مدیریت فرم‌های HTML و ارسال محتوا از طریق WebHook
  7. امکان انجام Split Testing روی ترافیک (گروهی از کاربران دیزاین دیگری می‌بینند)
  8. امکان افزودن مدیریت کاربران به سایتهای استاتیک

و البته خیلی امکانات دیگر که در وبسایتشان توضیح داده‌اند.

مراحل فعالسازی هم بسیار ساده بود. من ابتدا یک اکانت ساختم و بعد به شکل اتوماتیک مخزن گیت‌هابی که محتوای سایتم روی آن است را انتخاب کردم. از جایی که خودشان بیلد جکیل را ساپورت می‌کردند نیازی به افزودن فایل کانفیگ مجزا هم نبود. فقط از جایی که بیلد صحیح سایت من به نسخه جدیدتری از روبی نسبت به نسخه دیفالت بیلدسرور آنها نیاز داشت یک فایل .ruby-version به مخزن اضافه کردم. از سوی دیگر آدرسهای سرور دامنه‌ای که اختصارا برای هر مخزن تولید می‌شود را در وبسایت ایرنیک وارد کردم تا دامنه mehdix.ir توسط Netlify هدایت بشود.

در مجموع خیلی راضی هستم و در پروژه‌های بیشتری از Netlify استفاده خواهم کرد.

سورس

دیدگاه‌ها

روح اله   ۱۳ دی ۱۳۹۶ 5a4cb6ae8df9df36f12c16c5

من یه دامنه و هاست دارم که به هم متصل بودن، تصورم این بود که میشه مثل CloudFlare این Netlify رو بین این دو قرار بدم، وارد Netlify شدم و دامنم رو به DNS Zone اضافه کردم، چهار تا NameServer داد که دامنم روی اونا تنظیم کردم، بعد تو Netlify اومدم توی قسمت DNS Records دو تا NameServer هاستم رو در قالب NS وارد کردم، الان بعد یه روز دامنم به هاست متصل نمیشه. نمیدونم ایراد کارم کجاست؟

  پاسخ
وبلاگ‌صاحاب   ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ 5d84098ae1148f18864b710a

من تا حالا از NS استفاده نکردم. من تنها در رجیستری دامنه خودم آدرس نیم‌سرورهای نتلیفای رو دادم و در نتلیفای هم دامنه‌ام رو اضافه کردم و کار کرد. عکس تنظیماتش رو اینجا ببین.

test

  پاسخ
مهدی صادقی   ۱۳ دی ۱۳۹۶ 5a4cf9438df9df223b2c16c9

تصورم این بود که میشه مثل CloudFlare این Netlify رو بین این دو قرار بدم

نتلیفای سایت دیگه‌ای رو نمی‌تونه سرو کنه. همه چیز باید رو خودش باشه. مناسب سایتهای استاتیکه.

بعد تو Netlify اومدم توی قسمت DNS Records دو تا NameServer هاستم رو در قالب NS وارد کردم

این قسمت فقط به درد تعریف رکوردهای جدید می‌خوره. مثلا تعریف زیر دامنه برای ایمیل. نمی‌تونی هاستت خودت رو اینجا وارد کنی.

کلا نمی‌تونی از نتلیفای برای اضافه کردن https به سرور یا هاست شخصی خودت استفاده کنی مگر اینکه استاتیک باشه و کاملا از روی نتلیفای سرو بشه. مطلب رو اصلاح می‌کنم که باعث سردرگمی نشه.

  پاسخ
Ryan Braving   ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ 5d83a84c2d8d1af701b1c204

سلام. وبسایت من با دامنه x.com در ایران بالا نمی یاد اما در کشورهای دیگه مشکلی نداره اما با دامنه x.netlify.com وبسایت در ایران هم بالا می یاد. مشکل چی میتونه باشه؟

  پاسخ
وبلاگ‌صاحاب   ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ 5d840b7aec74166bd0db6a26

ممکنه اسم دامنه‌ات تو ایران فیلتر شده باشه ولی IPش نه.

  پاسخ
محمد   ۰۵ بهمن ۱۳۹۹ 600d2abebb458b7d17c7e5d0

متاسفانه دسترسی به سرویس app در netlify تو ایران بسته شده و بدون فیلترشکن به سایتت دسترسی نداریم.😔

  پاسخ
مهدی   ۰۵ بهمن ۱۳۹۹ 600d49acb96e7e7f703ddbc1

ممنون که اطلاع دادی. البته تا حدودی قابل پیش‌بینی بود. بهرحال هر چیز بدردبخوری یا از داخل فیلتر می‌شه یا از خارج. البته من بی‌خبر از این اوضاع در تدارک مهاجرت به سرور سلف‌هاست خودم بودم، حالا سریع‌تر انجامش می‌دم.

  پاسخ